środa, 19 listopada 2014

Rowery crossowe - czym się różnią od górskich?

rowery crossowe
Rowerzyści, kupując jednoślad, często zastanawiają się pomiędzy górskim a crossowym. Jak wynika z wypowiedzi w Internecie i pytań na forach, nie zawsze jednak jesteśmy świadomi, czym charakteryzują się wymienione typy rowerów oraz  jakie są ich podstawowe cechy. Warto więc przed zakupem zapoznać się z treścią dzisiejszego artykułu.
Rowery górskie stworzone są do jazdy w terenie - głównie tym ciężkim i wymagającym. Są więc wyposażone w szerokie opony zapobiegające zakopywaniu się i umożliwiające jazdę po błocie czy piasku. Szerzej o rowerach górskich pisaliśmy w poprzednim artykule. Dość powiedzieć, że do jazdy po asfalcie MTB nadają się średnio. Ich opony na utwardzonej powierzchni stawiają duży opór. Trudniej jest przyspieszać, a jazda wymaga wkładania większego wysiłku. pozycja jest pochylona, co przy długich wycieczkach szosą również nie zawsze jest korzystne.

Z tego powodu powstały rowery crossowe, które mają łączyć zalety górali z zaletami rowerów do jazdy po asfalcie. Mają to być rowery uniwersalne i wielozadaniowe. Ich opony są gładsze i węższe. Poradzą sobie w średnio trudnym terenie, ich głównym przeznaczeniem jest jednak jazda po nawierzchni utwardzonej. Jeździmy na nich w pozycji bardziej wyprostowanej niż na góralu. Rowery crossowe są przystosowane do długich wycieczek krajoznawczych w zróżnicowanym terenie.

Nie poradzą sobie jednak w górach. Grząski, kopny teren będzie już tutaj problemem. Z kolei na asfalcie rowery crossowe sprawują się gorzej od kolarzówek jeśli chodzi o aerodynamiczność. Nie są to jednoślady wyścigowe do osiągania dużych prędkości.

Jest to więc opcja pośrednia, która nie wysuwa się na prowadzenie żadnej dziedzinie. Czy tego typu uniwersalny rower jest dobrym rozwiązaniem, to już pozostawiamy do oceny każdemu z osobna.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz