piątek, 24 października 2014

Rowery MTB do jazdy w terenie


rowery górskie

Do niedawna jeździliśmy góralami nawet po mieście. W rzeczywistości jednak rowery górskie (MTB) są przystosowane do jazdy nawet w najtrudniejszym terenie. Jakie są ich rodzaje i jakie mają możliwości?
Rowery górskie inaczej zwane rowerami MTB (od ang. mountain bike) są przystosowane typowo do jazdy terenowej, z uwzględnieniem nieutwardzonych dróg, grząskiego podłoża, piachu, błota i innych przeciwności, które możemy spotkać na leśnej czy górskiej drodze.

Wyposażone są w specjalne opony terenowe - szerokie i o agresywnym bieżniku. Klocki są rozmieszczone na całej jego powierzchni, co daje dużą przyczepność i zapobiega zakopywaniu się czy poślizgom. Warto jednak wiedzieć, że tego typu opony na asfalcie będą raczej utrudnieniem niż udogodnieniem, ponieważ stawiają dodatkowy opór, który utrudni nabieranie prędkości.

Rowery MTB umożliwiają jazdę w aerodynamicznej pozycji. Ich konstrukcja wymaga od rowerzysty pozycji pochylonej, a kierownica jest zamontowana nisko.

Rowery górskie na dużych kołach


Do zadań specjalnych przystosowane są rowery górskie o większych kołach. Standardowe mają średnicę 26 cali, zaś większe 29 lub rzadziej 27.5 cala. Większe koła umożliwiają łatwiejsze pokonywanie przeszkód jak wystające korzenie czy kamienie. Przylegają większą częścią koła do podłoża, dzięki czemu są też bardziej stabilne.

Górale nie mają zaś na wyposażeniu błotników ani innych akcesoriów typowych na przykład dla rowerów miejskich. Maja typowo sportowy charakter. Są to więc jednoślady dla osób lubiących ostrą jazdę w trudnym terenie - nawet jeśli moda sprawiła, że jakiś czas temu nawet małe dzieci jeździły po podwórkach na rowerach MTB.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz