poniedziałek, 22 czerwca 2015

Czy zwiększać ilość przełożeń w rowerze?


buty spd

Jeśli chcesz zwiększyć ilość przełożeń, na samym początku zastanów się, czy rzeczywiście jest Ci to potrzebne. Jeśli twoje motywacje są słuszne – co zaraz spróbujemy pomóc Ci rozstrzygnąć, będziesz mógł przystąpić do działania,często jednak zdarza się, że taki zabieg wcale nie jest nam potrzebny. Sprawdź, czy wiesz, co robisz i na co się piszesz, podejmując podobną decyzję.


Kiedy warto zwiekszyć licznbę przełożeń? Musisz uświadomić sobie, że nie ma ona wpływu na szybkość jazdy. Jesli zatem zależy ci właśnie na tym, bądź ewentualnie na zrobieniu wrażenia na kolegach – zainwesuj w inne ulepszenia i dodatki, na przyklad w buty SPD, które będą bardziej efektowne i będziesz z nich miał większy pozytek – także jesli chodzi o szybkosć jazdy.

Zwiększenie liczby przełożen to większy wydatek, także naprawdę dobrze rzemyśl tę kwestię. Będzie trzeba wymienić przynajmniej łańcuch, kasetę oraz prawą manetkę. Jeżeli twój rower ma wolnobieg, a nie kasetę – będziesz musiał wymienić tylną piastę, a zatem będzie to związane z zakupem nowego koła, lub przepleceniem starego.

Zmiana np. napędu z 8-mio na 9-cio rzędowy to z wydatek minimum 50 zł na łańcuch, 60 zł za kasetę i 60 zł za manetkę. Jesli wymieniamy sami, zapłacimy tylko za części. W serwisie policza nam dodatkowo za usługę i będziemy musieli liczyć się z wyfatkiem przynajmniej 200 zł. Przy wolnobiegu koszt wzrasta do przynamnij 300 zł, przy częsciach nie najdrozszych, ale też przyzwwoitych (np. Shimano).


Zastanów się więc nad swoimi motywacjami. Jesli chcesz tylko zrobić coś przy rowerze, pobawić się, jakoś go ulepszyć – zainwestuj np. w amortyzator czy hamulce. Jeśli chcesz większej szybkości, postaw np. na buty SPD. Koszta bedapodobne, a korzyści inne. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz