piątek, 9 października 2015

Zabezpieczamy rower przed kradzieżą


Każdy rowerzysta, który traktuje swój jednoślad jako codzienny środek transportu, dobrze zna ten problem. Zostawiając go w miejscu publicznym na parę godzin, zawsze podejmujemy pewne ryzyko. Szczególnie jeśli właśnie kupiliśmy nowy, dobry pojazd, będzie zależało nam na tym, by jak najlepiej zabezpieczyć go przed kradzieżą. Na szczęście na rynku dostępnych jest coraz więcej skutecznych zabezpieczeń.


Pierwszy, dobrze znany rodzaj to linka. Najczęściej stalowa, gęsto pleciona, powleczona osłoną. Linki są niestety łatwe do przecięcia. Najczęściej nie są wcale grube i osłonka skrywa jedynie prowizoryczne zabezpieczenie. Linki przydadzą się jedynie jako dodatkowe zabezpieczenie roweru.

Drugi typ zabezpieczenia to tak zwany U-lock, czyli stalowy pałąk, przekładany przez ramę i miejsce, do którego chcemy przypiąć rower. Dobre u-locki są wykonywane ze specjalnie utwardzanej stali i mają zamki zabezpieczone przed podważeniem. Pałąk powinien mieć większą średnicę. Jest to zabezpieczenie droższe od linki, ale o wiele bardziej skuteczne. Można spokojnie powiedzieć, że daje ono dobra ochronę przed kradzieżą i o ile nie pozostawiamy jednośladu na noc w odludnym miejscu, jest mała szansa, że ktoś je sforsuje.

Do wyboru mamy również zabezpieczenia typu łańcuch. Jest to skuteczne zabezpieczenie, choć trzeba na nie wydać nieco więcej. Jego wadą jest stosunkowo duża waga, która będzie wynosić przynajmniej 2 kg. Jest to zabezpieczenie konkurencyjne dla U-locka, o podobnej skuteczności.

Możemy również zastosować blokady na koła roweru. Najczęściej używa się ich w rowerach miejskich. Blokada obejmuje obręcz i oponę oponę, nie pozwalając na ruszenie roweru z miejsca. Zabezpiecza również przed kradzieżą tylnego koła. Blokada na koło sprawdzi się jako uzupełnienie innych zabezpieczeń i tak powinna być traktowana.


Łącząc linkę czy jeszcze lepiej U-lock z blokadą na koło, zyskamy dużą pewność, że nasz rower pozostanie na swoim miejscu,gdy nie będzie nas w pobliżu. Jeśli wydaliśmy na niego większą gotówkę, warto przeznaczyć również pewną kwotę na dobre zabezpieczenia. Będzie to opłacalna inwestycja, biorąc pod uwagę ryzyko utraty roweru.


Jeżeli szukasz wysokiej jakości  zapięć rowerowych to sprawdź ofertę BikeSalonu: http://www.bikesalon.pl/zapiecia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz