poniedziałek, 4 stycznia 2016

Oświetlenie rowerowe – jak je wspomóc?Każdy szanujący się rowerzysta zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest właściwe oświetlenie roweru. Jest to ważne przede wszystkim ze względu naszego bezpieczeństwa, a poza tym, odpowiednie oświetlenie jest regulowane przez przepisy prawne.


Niedalej jak tydzień temu, dokładnie dnia 21 grudnia w okolicach Radomia miał miejsce wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Samochód najechał rowerzystę, który nie posiadał żadnego oświetlenia. Niestety rowerzysta zmarł w wieku 61 lat. To jeden z wielu podobnych przykładów. Wydarzenie to powinno uświadomić nam jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze. Nie chcę tutaj nikogo zniechęcać do jazdy na rowerze – po prostu chcę zachęcić do stosowania się do przepisów prawnych i montowania odpowiedniego oświetlenia rowerowego. Wzmocni to ochronę własną, jak i innych uczestników ruchu.

Dla przypomnienia: w naszym rowerze musimy mieć zamontowaną lampkę z przodu, świecącą w kolorze żółtym lub białym oraz dwie lampki tylnie. Obie w kolorze czerwonym, jedna nie może być w kształcie trójkąta, druga ma być zainstalowana jako światło pozycyjne. W razie problemów, warto poprosić o pomoc sprzedawcę w specjalistycznym sklepie rowerowym – na pewno wytłumaczy dokładnie jak taka instalacja powinna wyglądać.

Przepisowe oświetlenie rowerowe można wzmocnić innymi sposobami. Nawet jeśli prawo tego nie nakazuje, warto pokusić się o zwiększenie bezpieczeństwa swojego i innych na własną rękę. Dlatego proponuję zainwestować w kamizelki odblaskowe. Dzięki nim będziemy o wiele bardziej widoczni na drodze. Poza tym oferta kurtek odblaskowych jest, na dzień dzisiejszy, na tyle różnorodna, że każdy znajdzie coś dla siebie i będzie w tym dobrze wyglądał.

Natomiast jeżeli nie chcemy nosić takiej kurtki, można użyć odblasków na plecakach czy sakwach, służących do przewożenia rzeczy.
Jak już było powiedziane, prawo nie nakazuje noszenia takich rzeczy, jednak sam możesz pomyśleć czy nie warto jeszcze bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo. Taka kurtka lub odbalski mogą pomóc uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz