wtorek, 17 marca 2015

Rowery szosowe – podstawowe cechy


rowery szosowe

Jeśli lubisz pokonywać duże odległości w szybkim tempie, być może myślałeś nad kupnem tak zwanej kolarzówki. Doskonale sprawdza się ona na asfalcie. Jakie są jej cechy? Czym różni się od innych jednośladów i kiedy warto się na nią zdecydować? O tym w naszym dzisiejszym artykule.Kolarzówki, czyli inaczej rowery szosowe są to jednoślady dostosowane typowo do szybkiej jazdy. To propozycja dla tych, którzy lubią nabierać prędkości i utrzymywać ją na dłuższym dystansie, bez zbytniego zmęczenia. Kolarzówki są projektowane tak, by były aerodynamiczne i stawiały jak najmniejszy opór. Jakie cechy o tym decydują?

Rowery szosowe a opony


Przede wszystkim ważne są koła. Rowery szosowe mają cienkie, niemal całkowicie gładkie opony. Ich bieżnik ma stawiać możliwie najmniejszy opór, nie ma zatem klocków, które powodowałyby tarcie – jak w przypadku rowerów górskich z oponami terenowymi, czy rowerów crossowych z bieżnikiem uniwersalnym. Należy jednak uważać – gładkie opony mają słabsze właściwości antypoślizgowe. Na mokrej nawierzchni, ostrych zakrętach i piachu mogą wpadać w poślizgi.


Rowery szosowe a konstrukcja


Kierownica jest zamontowana nisko. Na kolarzówce jeździmy w pozycji dość mocno pochylonej. Jest ona aerodynamiczna, redukuje opór powietrza i pozwala szybko nabierać prędkości.

Trzeba pamiętać, że rowery szosowe nadają się praktycznie tylko do jazdy po asfalcie. Jeśli lubisz pokonywać długie odcinki i nie stawiasz na jazdę terenową, być może rower aerodynamiczny, umożliwiający bezwysiłkową jazdę po nawierzchni utwardzonej, będzie propozycja właśnie dla Ciebie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz