piątek, 22 maja 2015

Licznik rowerowe – bądź na bieżąco ze swoimi wynikami

liczniki rowerowe
Liczniki rowerowe, nazywane także komputerami rowerowymi, stanowią bardzo przydatne akcesorium dla rowerzystów. Bez względu na to czy jeździmy wyczynowo, czy rekreacyjne, liczniki mogą posłużyć nam jako narzędzie służące do śledzenia i monitorowania naszych rowerowych poczynań. Ciągle rozwijająca się technologia wpływa także na wygląd oraz funkcje naszych liczników, co chwilę wprowadzając jakieś nowości. Nie wszystkie z nich są jednak potrzebne przeciętnemu cykliście. Na co więc warto zwrócić uwagę przy kupnie licznika?


Decydując się na dany licznik, powinniśmy wcześniej ustalić swoje potrzeby, to na jakich funkcjach najbardziej nam zależy, a które są dla nas zbyteczne. Co więcej, upewnijmy się, że wybrany przez nas sprzęt został wykonany z wysokiej jakości materiałów i jest wodoszczelny. Jazda na rowerze wymaga przecież dostosowania się do różnych warunków atmosferycznych. Wiąże się także z dużą ilością wstrząsów i wibracji, na które liczniki rowerowe muszą być odporne. Warto więc zdecydować się na modele marek specjalizacyjnych się w elektronice outdoor.

Liczniki można podzielić na bezprzewodowe oraz przewodowe. Te pierwsze bez wahania można zakupić, chcąc wykorzystać je do jazdy rekreacyjnej. Są tańsze i przy ich stosowaniu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zakłóceń w transferze impulsów. Licznik bezprzewodowe natomiast są przeznaczone szczególnie dla wyczynowców, którzy mogą uszkodzić przewód w ciężkim terenie.

Dzisiejsze liczniki rowerowe to coś o wiele więcej niż proste narzędzie służące do pomiaru pokonywanego dystansu. Do podstawowych funkcji możemy zaliczyć także mierzenie prędkości chwilowej, średniej i maksymalnej oraz czasu jazdy. Dodatkowe możliwości liczników pozwalają natomiast na pomiar pulsu, temperatury, ciśnienia oraz kąta przechyłu. Liczniki potrafią także zapamiętywać ustawienia dla dwóch rowerów, odliczać zaplanowaną trasę, liczyć spalone kalorie, wrócić do dowolnego punktu trasy i ponownie podać odczyty z danego odcinka oraz wiele więcej.

Liczniki rowerowe ułatwiają mądrze zaplanować wysiłek oraz umożliwiają podsumowanie swoich dotychczasowych wyników. Pamiętajmy jednak, aby nie decydować się na kupno sprzętu, którego większość funkcji będzie nam całkowicie niepotrzebna.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz