czwartek, 14 kwietnia 2016

Poradnik- nauka jazdy ze sprzętem SPD

buty spd
Jak zwiększyć efektywność jazdy? Jedną z metod zwiększających efektywność jazdy rowerem jest jazda na pedałach zatrzaskowych- SPD. Zalet tego rozwiązania jest wiele, a chyba najważniejszą jest zwiększenie „kopa”.

Pedały zatrzaskowe zwiększają efektywność jazdy poprzez to, że w trakcie jazdy jedną nogą dociskamy pedał, a drugą ciągniemy ku górze. W porównaniu z tradycyjnymi pedałami, gdzie praca nóg ogranicza się do naprzemiennego dociskania pedałów, to w trakcie jazdy na sprzęcie SPD praca jest stała i w trakcie wykonywania obrotu korbą pracują obie nogi na raz. Choć jazda w SPD jest bardziej efektywna to na początku trzeba ją wyćwiczyć, żeby ciało instynktownie reagowało i wpinanie oraz wypinanie buta nie sprawiało nam problemów.
W tym poradniku chcę przekazać wam w jaki sposób nauczyć się jazdy w pedałach SPD.
W zestaw zawsze wchodzą pedały i buty SPD. To dzięki obuwiu z zaczepem i zatrzaskom w konstrukcji pedałów możemy się wpiąć na sztywno do roweru.

Krok pierwszy: Ćwiczenia na sucho- warto poświęcić przynajmniej 15 minut na naukę sprawnego wpinania buta w pedał. Polecam rozpocząć ćwiczenia w miejscu, które uniemożliwi nam wywrotkę, np. przy ścianie lub we framudze drzwi. Początkowo uczymy się wyczucia sprzętu, więc musimy wyczuć punkt na podeszwie buta, w którym znajduje się blok do wpięcia, dlatego przesuwamy butem w przód i w tył tak by trafić zapięciem na pedał. Gdy wyczujemy gdzie jest miejsce wpięcia zdecydowanym dociśnięciem dociskamy buta do pedału. Powinno nastąpić charakterystyczne „kliknięcie”, po którym but jest wpięty. Następnie wykonaj kilkanaście obrotów korbą w tył. Powtórz to ćwiczenie kilkanaście razy, żebyś się z tym oswoił i czuł się pewnie.

Krok drugi: Oswojenie z wypinaniem- o ile przy wpinaniu nieudane zaczepienie buta pozwala nam na podparcie nogą, tak przy wypinaniu zatrzymanie się i nieudana próba wypięcia kończy się upadkiem. Dlatego nauka wypinania butów z pedałów SPD jest najistotniejsza i warto poświęcić na nią sporo czasu, żeby odpięcie przebiegało instynktownie i nie sprawiało nam kłopotów. Wypięcie z pedałów następuje po przekręceniu stopy o od 12 do 15 stopni do wewnątrz lub na zewnątrz. Jeśli Twój sprzęt pozwala na regulację na czas nauki ustaw go na pozycję środkową. Dodatkowo naukę można uprościć sobie zmniejszając siłę wypięcia za pomocą śruby napięcia sprężyny znajdującą się w pedale. Pamiętaj jednak, że zbyt luźne napięcie sprężyny spowoduje samoistne wypięcie buta.

Krok trzeci: Jazda- gdy wytrenowałeś już wpinanie i wypinanie przychodzi czas na praktyczny sprawdzian umiejętności. Przede wszystkim na pierwszą jazdę koniecznie ubierz kask, rękawice i długie spodnie, ponieważ pierwsza jazda to zawsze gleba murowana. Dodatkowo udaj się w miejsce o małym ruchu i najlepiej dużej przestrzeni. Nie przejmuj się pierwszymi upadkami, z czasem oswoisz się z jazdą, a nawyk wypinania się będzie przychodzić naturalnie. 
btuy spd bmx


Początki ze sprzętem SPD są ciężkie. Na starcie najważniejsze jest obycie się ze sprzętem i jak mówi przysłowie „jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz” dlatego nie warto się poddawać. Pedały i buty SPD to dobry sposób na zwiększenie efektywności jazdy oraz panowania nad rowerem. Wielu ludzi utożsamia je tylko i wyłącznie z rowerami szosowymi, jednakże stosowane są również w dyscyplinach takich jak downhill, fourcross czy cross- country. Pozwalają na lepsze i pewniejsze panowanie nad rowerem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz